A tartályokban, silókban vagy bunkerekben tárolt anyagmennyiséget szint- vagy tömegméréssel lehet meghatározni. A szintmérés egyszerűbb és olcsóbb megoldás, azonban számos esetben nem alkalmazható.
Azáltal, hogy a tartálymérlegeknél a mérlegcella a tartályon kívül helyezkedik el, a fenti tulajdonságokkal rendelkező anyagok is mérhetők. A tartálymérleg adagoló és keverő tartályok tartalmának mésésére és autmatikus vezérlésére is kiválóan alkalmas. A tartálymérleg kialakítását számos paraméter befolyásolja.
Az első kérdés, hogy az egész tartályt, vagy csak egy részét kívánjuk-e mérlegcellára helyezni. A megvalósítást kétségtelenül olcsóbbá teszi, ha csak a tartály egyik felét helyezzük át mérlegcellákra, míg a másik végét csuklós tagokkal helyettesítjük. Ez a megoldás azonban csak teljesen szimmetrikus folyadéktartályok esetén alkalmazható, és a szimmetriának a különböző telítettségi állapotok esetén is meg kell maradnia. Minden más esetben a tartály egészét javasolt mérlegcellákra helyezni.
A tartálymérleg felépítésének egy másik lényeges szempontja, hogy a mérlegcellákat egy síkban kell rögzíteni. A tartály rögzítésénél figyelembe kell venni a környezeti hatásokat (szél, épület és tartószerkezet rezgése, anyag be- és kiáramlása), és biztosítani kell a vízszintes és függőleges irányú szabad elmozdulását (ütközők, kikötők) oly módon, hogy az ne befolyásolja a mérés pontosságát. Kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a mérlegcellákra megfelelő irányú erők hassanak (cellabeépítési módozatok).
A tartálymérleghez az adott feladat kívánalmainak megfelelő műszer felszerelése ajánlott. A METRISoft Mérleggyártó Kft. kínálatában minden igénynek megfelelő műszer megtalálható.